EKO-LEKCJE

Serdecznie zapraszamy szkoły i przedszkola z terenu Celowego Związku Gmin na warsztaty Ekologiczne w Regionalnym Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Słajsinie.
W Eko-Lekcjach mogą uczestniczyć dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci i młodzież szkolna pod kierunkiem nauczyciela, chcące poszerzyć swoją wiedzę na temat racjonalnej gospodarki odpadami i poznać jej wpływ na otaczające środowisko.

2019 11 19 ekolekcje2

!Więcej o ekolekcjach

 

Ze względów organizacyjno-technicznych w jednej Eko Lekcji może wziąć udział maksymalnie 30 osób
Czas trwania jednej Eko-Lekcji do 60 minut
udział w Eko-Lekcjach jest bezpłatny.

Dojazd na Eko-Lekcje pozostaje we własnym zakresie Placówki (w uzasadnionych sytuacjach Istnieje możliwość dofinasowania transportu).
Uczestnictwo w Eko-Lekcjach należy zgłosić wypełniając Kartę Zgłoszenia po uprzednim telefonicznym ustaleniu terminu:

  • 91 506 74 23 Monika
  • 91 506 74 34 Izabela

Kartę zgłoszenia można pobrać z naszej strony internetowej karta zgłoszenia i po wypełnieniu przesłać do biura Celowego Związku Gmin R-XXI Słajsino 30, lub na adres mailowy edu@czg.nowogard.pl

 

W programie min.

  • prezentacja filmu edukacyjnego
  • pogadanka dot. segregacji odpadów,
  • zajęcia praktyczne min.: gry edukacyjne, kolorowanki, puzzle, łamigówki
  • zwiedzanie RZGO
  • poczęstunek

 

Dzieci podczas warsztatów zdobywają wiedzę z zakresu ekologii, ochrony środowiska, racjonalnej gospodarki odpadami – prawidłowej segregacji odpadów.
Bardzo prosimy o zgłaszanie się placówek wraz z ustalaniem dnia oraz godzin przyjazdu.
Preferowane są przyjazdy godzinach od 9.00 do 13.00

 

 karta zgłoszeniaimage015

Monika Olechnowicz -Krakowska
Główny specjalista ds. edukacji i promocji

Aktualności - Edukacja

DEBATA EKOLOGICZNA W RAMACH PRZYGOTOWAŃ DO UDZIAŁU W SEJMIE DZIECI I MŁODZIEŻY

2013.04.08 Debata w I LO
W środę, 19 marca młodzież zorganizowała debatę ekologiczną. Akcja przeprowadzona została w ramach przygotowań do udziału w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Tegorocznym tematem XIX Sesji jest "Lokalny ekorozwój". W debacie uczestniczyła młodzież Gimnazjum nr 1 wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście z Rady Miasta Nowogard i Związku Celowego Gmin. Z ramienia naszej szkoły scenariuszem i przeprowadzeniem debaty zajmowali się - Konrad Sidor i Daria Cieślak - uczniowie klasy II c.
Dziękujemy gościom za przybycie i aktywny udział w debacie.

WNIOSKI DOTYCZĄCE ORGANIZACJI FESTIWALU EKOLOGICZNEGO

Poniżej prezentujemy część wniosków, do których doszliśmy w trakcie debaty o ekorozwoju we współpracy z młodzieżą gimnazjalną oraz licealną. Debata pt. "Ekorozwój dziś, jutro i pojutrze, czyli parę słów o współpracy pokoleń" zorganizowana została przez I Liceum Ogólnokształcące w Nowogardzie. Przygotowując się do organizacji tego przedsięwzięcia przeprowadziliśmy ankietę wśród młodzieży licealnej dotyczącej ulubionych metod aktywizacji czy znajomości organizowanych akcji proekologicznych, która również ma wpływ na przedstawione wnioski.

REKLAMA - młodzież nie jest zorientowana w akcjach proekologicznych odbywających się na terenie gminy. Choć każdy, na hasło: "EKOFILM", jest wstanie powiązać konkursy, projekcje filmowe, wyjścia pozaszkolne i inne działania z festiwalem, o tyle trudniej jest, aby podczas dwuletniej przerwy między kolejnymi edycjami pamiętali o przesłaniu, czy mieli przed oczyma tę akcję, jako wzór i szablonowy przykład. Naszą propozycją jest ciekawy spot reklamowy, umieszczany na stronach internetowych i portalach społecznościowych. Internet jest teraz główną drogą przekazu informacji i to z niej najchętniej korzystają młodzi ludzie. Ulotki, które towarzyszą różnym akcją są mniej pożądane aniżeli fotoinformacja udostępniona w Internecie. Przy drukowanych plakatach zaleca się używać kwadratowych kodów kreskowych, do których czytnik znajduje się w większości smartfonów, a w których może znajdywać się odnośnik do strony internetowej z dodatkowymi informacjami.

AKTYWIZACJA MŁODZIEŻY - konkursy z ciekawymi nagrodami są rzeczywiście dobrą motywacją dla młodzieży, która jest wówczas w stanie samodzielnie sięgnąć po dodatkową literaturę proekologiczną. Problemem podczas festiwalu były natomiast pokazy filmów, pozostawionych bez komentarza. Często, choć sami nie chcielibyśmy się udzielać i zabierać głosu (odradzamy, więc, formę dyskusji polegającej na zadawaniu pytań) pragniemy wiedzieć więcej. Brak nam jednak odwagi do zadawania pytań, co powoduje, że czekamy na inną osobę, która może zada podobne pytanie. Naszą propozycją byłoby zaproszenie dodatkowych gości, specjalistów, którzy sami z siebie dodawaliby krótki komentarz pomiędzy prezentowanymi filmami krótkometrażowymi. Nasza ankieta wskazała, że obok projekcji filmowych prezentacje multimedialne i otwarte burze mózgów, w których nie ma złych pomysłów są jednymi z ulubionych form aktywizacji.

ZAANGAŻOWANIE MŁODZIEŻY W BUDOWANIE FESTIWALU - w okresie licealnym młodzież poszukuje miejsca dla siebie, akcji, której może się poświęcić i w którą może się zaangażować. Nasza nieśmiałość powoduje jednak, że ciężko jest nam pierwszym wyjść ku organizatorom. Młodzi ludzie, którzy są również głównymi adresatami festiwalu doskonale wiedzą, co ich najbardziej zainteresuje w danej tematyce i jak do danego tematu podejść. Młodzież nie jest jednak świadoma, że takie instytucje jak Nowogardzki Dom Kultury czekają na młodych aktywistów z ich pomysłami. Wiele prac, za które trzeba płacić mogłoby zostać wykonanych na zasadzie wolontariatu np. tłumaczeniami różnych folderów na języki obce (niemiecki/ angielski) mogłyby zająć się klasy językowe. Oprócz przetłumaczenia tekstu, w organizację festiwalu zaangażowałaby się również tzw. "młodzieżówka", dla której festiwal przyjąłby wówczas zupełnie nowy wymiar. Stałby się imprezą, którą sami wspomagali, a którą trudniej byłoby przez to obśmiać w towarzystwie znajomych, którzy nie byli zaangażowani. Pomogłoby to, więc w budowaniu renomy festiwalu pośród młodzieży. Klasy humanistyczne mogłoby pomóc w przygotowywaniu informacji prasowych. Uczniowie, mogliby przygotowywać audycje radiowe umieszczane na stronie organizatora festiwalu, czy krótkie filmiki z tematycznych sond ulicznych.

PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM - połączenie nauki i sztuki, to "zdrowy" mix, w który warto iść. Szkoła jest miejscem, w którym przekazuje się samą teorię, festiwal zaś ma odsłaniać to lepsze oblicze nauki. Połączenie prelekcji z koncertami jest, więc bardzo dobrym pomysłem. Młodzież ma jednak wiele pomysłów na szereg innych kulturalnych działań z przesłaniem jak np. Flash mob, z określonym celem (np. promowanie zdrowego stylu życia przed hipermarketem).

Konrad Sidor

CENNIK DLA GMIN CZŁONKOWSKICH 2024
CENNIK KOMERCYJNY 2024

CENNIK DLA GMIN CZŁONKOWSKICH 2023
CENNIK KOMERCYJNY 2023


CENNIK 2022 - obowiazuje cennik za odpady z roku 2021
CENNIK 2021
CENNIK 2020
 
CENNIK 2019 
opłat za przyjęcie do Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami  w Słajsinie oraz stacji przeładunkowych w Mielenku Drawskim, Mokrawicy i Świnoujściu

REGULAMIN 
świadczenia usług publicznych w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów przez Celowy Związek Gmin R - XXI w Nowogardzie

KONTAKT 
Celowy Związek Gmin R-XXI
Słajsino 30, 72-209 Słajsino
NIP: 856-16-99-243
Regon 812546696
Nr rejestrowy BDO 000010822

e-mail :: kancelaria@czg.nowogard.pl
www :: www.czg.nowogard.pl 

Dzisiaj 41

Wczoraj 311

W tym tygodniu 1374

W tym miesiącu 4827

Od początku 321875

©2024 CreateVision.pl All rights reserved